Lucie Kaňková
soprano

O mně

Lucie Kaňková pochází z rodiny Kaňků a Feldů s bohatou hudební tradicí. Ve čtyřech letech začala hrát na housle a klavír. V roce 2002 úspěšně složila přijímací zkoušky na Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a poté na Pražskou konzervatoř, kterou pod vedením houslové pedagožky Dariny Zárubové roku 2012 úspěšně ukončila s titulem DiS. Roku 2010 Lucii Kaňkovou oslovil Mathias Spohr (švýcarský hudební skladatel), zda by ztvárnila hlavní roli Miesmies v jeho moderní opeře Spiegel das Kätzchen na námět známého švýcarského literáta Paula Burkarda. Tato produkce naplnila divadlo Pražské Konzervatoře a další divadla ve Švýcarsku (Wintherthur, Langenthal, Zürich Rigiblick). Díky této nabídce byla Lucie Kaňková objevena světovým tenoristou Fr. Araizou.

Lucie Kaňková je nositelkou mnoha cen:

V roce 2015 se účastnila mezinárodní operetní soutěže Nico Dostala v Korneuburgu u Vídně, kde byla v absolutním pořadí žen druhá. Ve stejném roce se také prvně účastnila Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala druhé místo v kategorii Junior a dalších 5 ocenění. V roce 2016 si ze soutěže v Karlových Varech odvezla první cenu v kategorii Opera a 8 dalších ocenění, včetně smluv s divadly, orchestry a festivaly. V roce 2017 se Lucie Kaňková zúčastnila soutěže American International Czech & Slovak Voice Competition v USA, kde získala druhé místo a speciální kanadskou cenu za interpretaci. Ve stejném roce vyhrála druhou cenu na soutěži Nadace Bohuslava Martinů v Praze s cenou za nejlepší interpretaci díla B.Martinů a dalšími zvláštními cenami. V roce 2019 se Lucie stala nositelkou třetí ceny na mezinárodní soutěži Bologna International Vocal Competition v Itálii a vítězkou soutěže Opernspiele Munot ve Švýcarsku, kde byla zároveň angažována do role Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně od léta 2020. V létě 2020 získala 2. cenu IFAC HANDA Australian Singing Competition – Audience Prize. V únoru 2021 se stala vítězkou soutěže Nomea Competition a získala titul The Best Opera Singer. V roce 2021 zvítězila ve světové pěvecké soutěži Nomea a v létě  2022 se stala i vítězkou mezinárodní pěvecké soutěže Mimas Music Festival v Itálii.

Koncertní a jevištní angažmá:

V roce 2013 nastoupila Lucie Kaňková do Operního studia ve švýcarském Bielu, kde pod vedením pěvecké profesorky Barbary Locher s vyznamenáním ukončila roku 2016 magisterské studium MA Spezialized Music Performance Oper na Hochschule der Künste Bern. V jejích absolventských představeních ztvárnila hlavní roli Teofane v opeře Ottone G.F.Händela v divadlech v Bielu a Solothurnu. Od září 2016 pokračovala vedle koncertní činnosti ve studiu také pod vedením prof. Barbary Locher na univerzitě v Luzernu, konkrétně ve dvouletém magisterském sólistickém studijním programu Master of Arts Solo Performance, které zakončila koncertem v největší švýcarské hale KKL s Luzernskou  filharmonií.  V sezóně 2014/15 byla Lucie Kaňková angažována v Theater Biel-Solothurn do role Kuchtíka ve Dvořákově Rusalce a Luigi v Donizettiho Viva la mammě. S těmito produkcemi odezpívala bezmála 50 představení v různých švýcarských divadlech (např. v Theater Biel- Solothurn, Visp, Schaffhausen, Vevey, Thun, Burgdorf, Vernier, Langenthal, Wintherthur atd.). Od roku 2014 je také oficiální sólistkou švýcarského sboru a orchestru de Genève-Lancy. V roce 2016 Lucie Kaňková inscenovala svůj vlastní operní projekt Ariadne od Bohuslava Martinů, ve kterém ztvárnila roli Ariadny ve Švýcarském Bielu. V této roli se také uvedla v roce 2018 v Deutsche Oper am Rhein v Německu. Lucie vystoupila jako sólistka společně s Ensemble Damian na festivalu barokní hudby v Olomouci a Kroměříži, dále jako sólistka  Janáčkova máje a festivalu Hortus Magicus v Kroměříži v roli Času a Štěstěny v opeře Il tribunale di Giove Karla Ditters von Dittersdorfa.

Od sezóny 2019/20 ztvárňuje Lucie ve Slezském divadle Opava role Ännchen v Čarostřelci C. M. von Webera, Violetty Valéry ve Verdiho La Traviatě a Susanny ve Figarově svatbě W. A. Mozarta. Během sezony 2020/2021 se představila v hlavní roli Poppey v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey v Tylově divadle v Plzni, jako Barče ve Smetanově opeře Hubička v Národním divadle moravskoslezském, jako Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto ve Slezském divadle Opava a také Fiordiligi v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Operní 2021/22 zahájila Lucie Kaňková La Traviatou v moldavském Kišiněvu po boku tenoristy světového renomé Celsa Albela a gala koncertem v Oděse k 30. výročí nezávislosti Ukrajiny.  Dále pravidelně vystupuje v roli Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně v pražském Stavovském divadle a v této roli se představila v létě 2022 i na  operním festivalu ve švýcarském Munot.

Umělecké závazky ji během jara 2022 zavedly i do belgického Liège, kde debutovala coby Gilda. S touto rolí debutovala v červnu 2022 i ve Státní opeře v Praze a stala se zde součástí jejího pravidelného repertoáru. V červenci 2022 vystoupila na barokním operním festivalu ve Znojmě v koloraturní roli Raffaelle Haydnovy opery Návrat Tobiáše. Sezónu 2022/2023 zahájila debutem v roli Violetty v La traviatě ve Státní opeře v Praze. koncertně zde provedla titulní roli opery Lucia di Lammermoor.  I nadále pravidelně vystupuje jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně v pražském Stavovském divadle a s Královnou noci se vypravila i na velké turné Maďarské státní opery do Japonska. Ve slovenských Košicích vytvořila v nové produkci této Mozartovy opery také roli Královny noci. V červnu 2023 zde vytvořila v nové produkci titulní roli v Donizettiho opeře Anna Bolena.

 

V současnosti nadále spolupracuje s prof. Barbarou Locher a KS Gabrielou Beňačkovou.


© 2020 Lucie Kaňková - všechna práva vyhrazena | Webdesign: WP4you.cz |